Значението на домашното пивоварство за развиването на крафт пивоварството е споменавано много пъти. Почти всички крафт пивовари са започнали професията си като хоби. Колко е трудно това и как точно е възможно? Естествено темата е доста обширна за една статия, но вижте някои съвети от Бирения сноб и от един от опитните домашни пивовари в София – Емил Иванов, автор на блоговете hoppyfridaybrewing.com и craftbeerjournal.bg. Надяваме се те да ви насърчат да опитате.

Бирените традиции в България не са така силни като производството на вино или ракия, но нашата страна не прави изключение от една световна тенденция за завръщане на пивоварството в домашни условия. Законодателно у нас тази дейност не е конкретно регламентирана, но не е и забранена, стига произведеното пиво да не се продава. Няма официална статистика за точния брой хора и обемите, които те варят, но неофициално се срещат цифри от 500 до над 1 000 човека, които варят бира в домашни уславия. Това си е вече една доста значима бройка и голяма подкрепа за развитието на бирената култура.
Причините за повечето хора да се захванат с домашно пивоварство варират от чисто любопитство, през пиене на качествена бира, качествена бира на по-добра цена и стигат до чистото удоволствие да се занимаваш още по-задълбочено с любимата напитка. На мен лично най-голямо удоволствие ми доставя създаването на рецепта, играта да опиташ да отгатнеш какво трябва да промениш в рецептата или процеса, за да постигнеш определен вкус, цвят, аромат или каквато и да било друга характеристика на бирата. А също така и да не забравяш, че каквото и да правиш като пивовар, крайният резултат зависи от височайшото благоволение на бирените дрожди, които тихо и прецизно ще довършат твоята работа.
Един типичен ден за варене на бира продължава различно в зависимост от опита на пивоваря, вида бира, оборудването и от процеса, който е доста специфичен при различните пивовари. При мен в момента един типичен ден продължава между 5 и 7 часа при добра подготовка в предходните дни. Първият ми опит обаче беше 13 часа. Работата не е сложна след като й свикнеш, но е доста интензивна и аз лично предпочитам да варя заедно с приятел. Начинаещият пивовар трябва да свикне, че ще мие много повече от очакваното и когато натрупа опит, вероятно ще открие, че трябва да отдели още малко внимание на хигиената. Хигиената е едно от предизвикателствата пред домашния пивовар, защото една обикновена кухня рядко е подходящо място за това, което трябва да направиш с едно оборудване, за да му подсигуриш чистота. В същото време човек не трябва да се вманиачава. Никой не е застрахован срещу заразена варка, случва се и на опитни пивовари, случва се и в професионална среда. Има много дисциплиниращ и приземяващ ефект.
Оборудването зависи от желанието, целите и възможностите. Човек може да вари и в тенджерите, които вече има вкъщи. Единствената причина, поради която си купих по-големи съдове още след три варки, е, че отнема същото време и подобно количество търкане да свариш 3 литра и 20 литра. На пазара са налични страхотни автоматизирани системи, които спестяват много от работата и времето. Някои пивовари обаче предпочитат да имат по-голям контрол върху процеса и да варят с по-традиционно оборудване. Най-важното е, че в повечето кухни има всичко необходимо за всеки, който иска да си направи първия опит, и след това, ако реши, че е усетил тръпката, може да си направи собствено оборудване.

Суровините са малко по-различна тема. Вероятно се броят на пръсти домакинствата, в които се намират подръка малц или хмел. Добрата новина е, че в България вече има доста места, от които да се пазаруват суровини за домашно пивоварство. Естествено, може да се пазарува и от чужбина, но не е необходимо, при положение, че може да се купи и от български търговци. В общия случай самите те са пивовари и могат да дадат съвет. Не забравяйте после да ги почерпите с бирата, която сте сварили.
Един от етапите, който не трябва да пропускаме, е бутилирането. То също отнема няколко часа и е доста трудоемък процес. Много от по-опитните пивовари не бутилират изобщо, а направо пълнят в кегове, но повечето начинаещи започват с бутилки. Понякога и намирането на самите бутилки е предизвикателство, но с повече планиране и място в гаража или мазето и този проблем се решава.
Най-важното е да опитате и да натрупате собствен опит. Да разберете коя част ви се получава естествено и къде имате нужда от съвет. Има много иформация. В края на тази статия ще видите препоръчана литература от Бирения сноб и от Емил Иванов, но не се ограничавайте до тази литература. Продължете да търсите, да четете. Ходете по събития и срещи на пивовари, питайте. Ходете на обучения, има все повече. Асоциацията на домашните пивовари организира периодично обучения и демонстрации. Повечето хора, включително и професионални пивовари, са много склонни да помагат.

Опитайте да варите бира вкъщи и няма да съжалявате. Ще имате едно ново хоби, в което ще дадете воля на своята креативност. Ще имате с какво да почерпите приятелите си. Ще пиете хубава бира. Ще научите повече за бирата. Ще изпитвате повече уважение към крафт бирата в магазина. Ще имате все по-малко място в килера, гаража или мазето.
Интервю с Емил Иванов
БС: Емо, надали има домашен пивовар, който да не помни първата си варка. Аз със сигурност няма да я забравя. Кухнята изглеждаше все едно съм сварил три тона, а успях да бутилирам едва три бутилки. Ти какво си спомняш от твоята първа варка?
Първата варка премина много трескаво, с леко притеснение, чудене, както и ненужно бързане. Бутилирах 5 бутилки по 500 мл. По-късно, отваряйки първата бутилка, реакцията ми беше „Уау, бира, хубава е, аз я направих!“.
БС: А как изглеждат нещата сега? Кой е най-големият ти успех като пивовар?
Още тогава се запалих и беше ясно, че нещата ще прераснат в страст. Много лесно се паля по нови неща. Някои продължават кратко, други по-дълго. Това засега продължава.
Не вярвам в големите успехи. Всичко е резултат от редица малки успехи, които са важни. Постоянство и упоритост, без отпускане след един „голям успех“. Разбира се, контраст на това са неуспехите, но те не трябва да ни плашат, винаги се научава нещо от тях.
БС: Кои са най-важните уроци, които си научил от пивоварството?
Не е страшно да объркаш нещо, това е ценен опит. Усилията дават резултат рано или късно.
БС: Ти си един от хората които най-много са ми помагали в пивоварството, а същото съм чувал и от други колеги. Много си активен в споделяне на информация както лично, така и през двата си блога craftbeerjournal.bg и hoppyfridaybrewing.com. Това е страхотна инвестиция на време. Защо го правиш?
Радвам се! Смисълът е в споделянето!
Относно Hoppy Friday Brewing и Крафт Бира Журнал, понякога и аз си задавам този въпрос. Определено е инвестиция на време, ресурси и пари. И когато не върви по план „както си го представям“, дори е демотивиращо. Но в такива ситуации човек не трябва да се отказва. Повече позитивна нагласа в стил „правя каквото мога, пък каквото стане“. Ако не стане сега, ще стане по-нататък, ако не и тогава – не му е било времето явно.
БС: Освен всичко изброено до момента си и много активен в Асоциацията на домашните пивовари в България. Разкажи ни малко повече за дейността на АДПБ?
Член съм на Асоциация на домашните пивовари в България откакто станах домашен пивовар. Признавам, че на моменти съм имал съмнения за ползата от това членство, но в крайна сметка не съжалявам и мисля, че това е добра форма на подкрепа. Новото ръководство полага доста услия да се случват повече неща. Опитвам се да помагам с каквото мога.
Основна дейност е популяризиране на домашното пивоварство, обучения, организиране на национален конкурс (със сериозно чуждестранно участие). Тази година бяха обявени и обучения под формата на лекции, съдийско училище (за съдии и стюарди за конкурси), както и следдипломна квалификация в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Последното се случва за първи път в България и в комбинация с останалите мероприятия е добро развитие.
БС: Какво е според теб състоянието на домашното пивоварство в България?
Домашното пивоварство и крафт бирата (за мен са неразделни) са все още сравнително нова култура по нашите ширини. На моменти малко бавно се случват нещата, но въпреки това бих казал, че нивото е добро. Все още липсва критична маса, за да се приеме като нещо сериозно. Обаче несъмнено има много добри домашни пивовари, които правят качествени и много добри бири и печелят медали на престижни конкурси. Все повече нови хора проявяват интерес към това хоби. Има развитие.
БС: Какво би посъветвал някой, който се чуди дали да се захване с домашно пивоварство?
Ако има чудене, значи си заслужава да се опита. 🙂
БС: Остава около месец до Коледа. Какво ще пожелаеш на колегите домашни пивовари?
Живи, здрави, щастливи! Весели празници и хубави бири!
Три съвета от Бирения сноб
- Започнете скромно. Нека първата ви варка да е по-обикновена бира. Рано или късно ще стигнете до този имперски стаут, за който имате страхотна идея.
- Правете една рецепта, докато се получи това, което бихте искали от нея.
- Не се паникьосвайте, все някаква бира ще стане. В следващата варка ще я подобрите.
Книга – Домашна бира? Това е лесно!
Място в интернет: Google
Три съвета от Емо
- Варете бира.
- Бъдете любознателни и опитвайте различни бири.
- Бъдете отворени към различни идеи и виждания.
Книга – How to Brew, John Palmer
Място в интернет: Brew Your Own https://byo.com/